Müzayede Kuralları

 1. Osmanlı Mezat bir Osmanlı Nümismatik Şirketi iştirakidir. Şirketimiz aracı durumdadır. Müzayedede satılan mallar satıcılarına aittir. Malı en yüksek pey veren kişi alır. Bir mala pey süren tek kişi ise, o malı başlangıç fiyatına alır. Şayet birden fazla ise, en fazla pey veren, kendisinden önceki pey verenin aşağıda yazılı oranlar dahilinde ilavesiyle o malı alır.
 2. Yazılı olarak müzayedeye katılanlardan iki kişinin aynı mala, aynı peyi verme halinde, mal verilen bu fiyata satılırsa, bu mal ilk pey gönderene verilecektir. Bu katalogda belirtilmiş olan fiyatlar başlangıç fiyatlarıdır. Müzayedelerimize başlangıç sayfasında belirtilen saate kadar  internet üzerinden pey verebilirsiniz.
 3. Sadece internet üzerinden yapılan bir müzayede ise ilgili sayfada gösterilen sayacın sıfırlanmasıyla müzayede sona erer ve sonuçlar kesinleşir. Canlı devam edecek müzayedelerin başlama saatleri müzayedenin açıklama kısmında yazılıdır.
 4. Müzayede pey artırım şekli aşağıdaki gibidir. 50 TL’ ye kadar - 2 TL 50 TL – 100 TL arası – 5 TL 100 TL – 250 TL arası – 10 TL 250 TL – 1000 TL arası – 25 TL 1001 TL – 5000 TL arası – 100 TL 5001 TL – 10000 TL arası – 250 TL
 5. Müzayedede listelenen ürünler www.osmanlimezat.com internet sayfasında veya iletişim sayfasında adres bilgilerini göreceğiniz Kadıköy ofisimizde incelenebilir.. Osmanlı Mezat (Osmanlı Nümismatik) lot’un tarifi ile, hukuki durumu arasındaki farklılıktan mesul olmayacaktır. Fotoğraf ve benzeri gibi bütün görsel materyal sadece rehberlik mahiyetindedir.Bu konuda telefon ile de yardımcı olmaya çalışırız ancak malın hakiki rengini, tonunu ve durumunu alıcı kendisi görüp karar vermesi en doğru yoldur.
 6. Alıcılardan aldıkları mal tutarlarına ilave olarak %15 müzayede komisyonu  + %18 KDV komisyon alınacaktır. %18 KDV sadece müzayede komisyonuna uygulanacaktır. Örnek hesaplama aşağıdaki gibidir.
  • ​​Mal tutarı  : 100 TL
  • Müzayede Komisyonu  : 15 TL
  • Müzayede Komisyon KDV'si : 2,7 TL
  • --- TOPLAM ÖDEYECEĞİNİZ TUTAR ---117,7 TL
  • Faturalar Osmanlı Nümismatik tarafından hazırlanacaktır. Tarafınıza sadece müzayede komisyon faturası gönderilecektir (17,7 TL)
  • Müzayede ücretine kargo ücreti dahil DEĞİLDİR .
 7. Osmanlı Mezatı müşterilerinden gelecek peyleri (masa peyi) kabul eder. Müşterileri adına müzayedeye katılır. Bu servisi için herhangi bir ücret almaz.
 8. ÖDEME :  Müzayede bitiminden sonra bizde kayıtlı e-mail adresinize kazandığınız lotları gösteren bir liste ve www.osmanliparalari.com sitemizden ödeme yapabilmenizi sağlayan bir link gönderilecektir. Ödemenizi seçenekleriniz aşağıdaki gibidir :
  1. Kredi Kartı
  2. Banka hesabımıza havale/EFT (QNB Finansbank - KAAN USLU - TR38 0011 1000 0000 0026 7435 00
  3. Posta çeki KAAN USLU - 5828578
  4. Dilerseniz Kadıköy ofisimizden Pazartesi-Cumartesi arasında akşam saat 6'ya kadar elden de alabilirsiniz.
 9. Ödemeler müzayede bitiminden sonraki 10 (on) gün içinde yapılmalıdır. Ödeme yapılmadan mal teslim edilmez. 10 gün içinde ödenmesi yapılmayan alımlar otomatik olarak iptal edilip hesap kapatılacaktır.
 10. Bir lot’un mülkiyeti, alıcı hesabını tamamen ödedikten sonra, üzerine geçecektir.
 11. Sitemize kayıt esnasında verdiğiniz e-mail adresinize ve cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajları gönderebilir. Bunları almak istemiyorsanız iletisim@osmanlimezat.com adresine SMS İPTAL veya E-MAIL İPTAL yazılı mesaj göndermeniz yeterlidir.
 12. Yeni üye olan herkes, güvenlik amacıyla başlangıç olarak 2500 liralık alışveriş ile sınırlıdır. www.osmanliparalari.com veya gittigidiyor.com satışlarımızdan alım yaptıysanız limitiniz arttırılabilir. Bunun için iletisim@osmanlimezat.com adresinden bizimle iletişime geçiniz. Koleksiyon piyasasından vereceğiniz referanslarla da alım limitinizi arttırabilirsiniz. 
 13. Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş sayılırlar.